Je to náš najbližší svet, ktorý tvoria známe tváre, obľúbené vône a chute. Je to bezpečný priestor, v ktorom nachádzame oporu a prijatie. Slovo domov má množstvo významov a interpretácií. Počas festivalu sa zameriame (najmä) na dve významové línie. Slovensko. Aké bolo, aké je a aká nás čaká budúcnosť? Počas festivalového programu sa zamýšľame, rozprávame a hľadáme odpovede medzi odborníkmi, umelcami i divákmi. Mať domov nie je samozrejmosť! Ľudia bez domova, rôzne marginalizované skupiny a vylúčené komunity si svoj domov budujú ťažšie. Buďme solidárni a pomôžme im! V rámci ročníka 2023 opätovne apelujeme na ohľaduplnosť a láskavý prístup k zraniteľným skupinám.
1.9. - 30.9 od 08:00 do 15.00 pracovné dni v Dome kultúry v Námestove I Výstava Martina Smatanu Rok dobrých správ
Máme pre vás samé dobré správy! Prinášame výstavu vybraných textilných ilustrácií Martina Smatanu z jeho knihy Rok dobrých správ (2021 aj 2022). Potešte sa pozitívnymi príbehmi z celého sveta. Dobrých správ nie je nikdy dosť a ako sa ukazuje, ani dnes. Kritické situácie sú však príležitosťou pre zmenu prístupu k sebe, druhým a k svetu, napríklad konaním dobrých skutkov a vytváraním prospešných hodnôt, ako to ukazuje výstava vybraných textilných ilustrácií tvorcu animovaných filmov Martina Smatanu. Autor spracoval 52 udalostí pred/z/po pandemického roka 2020, ktoré zjednocuje myšlienka ľudskosti založená na princípoch spolupatričnosti, vzájomnej pomoci, medziľudských vzťahoch, tolerancii a sebarozvoji s vplyvom aj na rozvoj spoločnosti. Výstava prináša priestor na zdieľanie pozitívnych príbehov a motiváciu na ich uskutočňovaní.
6. 9. o 20:00 I Knižnica Domu kultúry v Námestove I Film Michala Fuliera a Jany Bučka Kovalčíkovej Čo ste urobili Rusom?
Dokumentárny film zachytáva každodennú realitu ukrajinského národa a ľudí, ktorí sú vo vojnovej krajine odkázaní na pomoc druhých. „Čo ste urobili Rusom?” Pýta sa bezbranných ľudí, ktorí prišli o všetko. Príbehy o tom, kde končí humanitárna pomoc zo Slovenska, a kde začína každodenný boj o život na Ukrajine.
7. 9. o 20:00 I Knižnica Domu kultúry v Námestove I Správa ktorá vo februári 2018 otriasla (nielen) celým Slovenskom
Snímka divákom sprostredkuje aj doteraz nezverejnené svedecké výpovede, dôkazy, exkluzívne informácie a materiály z vyšetrovacieho spisu, ku ktorým slovenská verejnosť doposiaľ nemala prístup. Jedným zo zlomových momentov filmu je ten, keď novinárka a bývalá spolupracovníčka Jána Kuciaka Pavla Holcová získa od nemenovaného zdroja tajný vyšetrovací spis k prípadu. Patria sem aj zabavené počítače a zašifrovaná komunikácia údajného objednávateľa vraždy: Mariana Kočnera. Zo zašifrovaných správ vyplynie, že krajinu ovládli oligarchovia, skorumpovaní sudcovia, policajti a mafia. Prichádza čas zúčtovania...
8. 9. o 17:40 I Slanický ostrov umenia I Divadelné predstavenie súboru Divadlo bez domova z Bratislavy
Zámerom projektu je zviditeľnenie témy sociálneho vylúčenia, socializácia marginalizovanej skupiny obyvateľstva a zcitlivovanie širokej verejnosti voči ľuďom bez domova pomocou divadelného umenia. Cieľom je adaptovať, naskúšať a odpremiérovať divadelnú hru od ruského dramatika Daniila Charmsa, v ktorej budú účinkovať ľudia bez domova, osoby s telesným postihnutím, seniorky a osoby s psychiatrickou diagnózou. Výsledkom projektu bude avantgardná divadelná hra, ktorá sa bude reprízovať pre verejnosť na Slovensku aj v zahraničí. Podivuhodní klauni, nedokonalé artistky aj extravagantné krotiteľky zvierat tvoria surrealistické panoptikum čudného cirkusu, do ktorého sa márne snaží dostať Nezbedkin, človek, ktorý nemá žiaden talent iba priveľkú túžbu vystupovať v cirkuse. Príbeh Nezbedkina silne pripomína príbehy súčasných ľudí bez domova. Je takisto odmietaný, vysmievaný a bez potrebných zručností, je vytláčaný zo spoločenstva a nevie „zapadnúť“. Jeho urputná snaha získať v cirkuse angažmán vyznieva smiešne a otravne, ale divák zisťuje, že aj tento bláznivý, netalentovaný outsider sa môže stať na konci dňa (divadelnej hry) jediným ozajstným hrdinom.
8. 9. o 20:00 I Dom kultúry v Námestove I Performatívne predstavenie divadla Jedným dychom z Bratislavy
Autorské performatívne dielo na tému osobného a spoločenského prežívania márnosti. Zamyslenie nad piedestálmi, na ktoré je v súčasnom svete postavená “výkonnosť”, “rýchlosť”, “materiálnosť” a to nielen v spotrebiteľskom svete, ale aj vo vzťahoch a v pohľade na postavenie ženy v spoločnosti - ktorej hodnota je premenlivá v závislosti na jej nadľudskú schopnosť adaptovať sa na požiadavky doby a systému podpory. “Márnosť” je vyjadrenie značnej únavy nad nekončiacou snahou preľnutia nekončiacich období, keď sú ženy vystavené požiadavke ekonomickej nezávislosti v nerovnom systéme odmeňovania, požiadavke na opatrovateľskú funkciu, ktorej sú ženy primárnymi vykonávateľkami. Podhodnotenie žien, neviditeľnosť a nepočuteľnosť tých slabších v spoločnosti. Otázka - dokedy sa bude nadŕžať tým hlučnejším, rýchlejším, silnejším a majetnejším - a dokedy má zmysel sa snažiť? “Márnosť” nie je zahodením nádeje, práve naopak, stojí medzi hnevom a humorom, zlčou a vierou v nadčasovosť hodnôt, ktoré dejiny ľudstva posúvajú vpred.
Text, účinkovanie: Libuša Bachratá, Veronika Malgot
9. 9. o 16:30 I Mestská knižnica v Námestove I Debata
Diskusia zo série Café Európa v spolupráci so Zastúpením Európskej komisie na Slovensku na tému Domov. Náš domov v EU. Aký domov sme si vytvorili na Slovensku? Cítime sa v EÚ ako doma? Vytvárame na Slovensku bezpečný priestor pre zraniteľné a marginalizované skupiny?
Hosťami diskusie sú:
Radim Dvořák, zástupca vedúceho Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku,
Zuzana Kuľhová, humanitárna pracovníčka, Depaul Slovensko,
Roman Samotný, aktivista, majiteľ a zakladateľ Teplárne,
Michal Vašečka, sociológ
Diskusiu moderuje Martin Staňo
Hudobný hosť je Tono S.
Na podujatie je potrebná bezplatná rezervácia.
9. 9. o 19:00 I Dom kultúry v Námestove I Divadelné predstavenie Slovenského komorného divadla z Martin a diskusia s tvorcami
Mýtus o diaľnici sa pre autora textu a režiséra Lukáša Brutovského stal metaforou národnej povahy. Inscenácia je dekomponovaným, postdramatickým dielom, je to akási performatívna esej na dokumentárnom základe a s prvkami poézie, prostredníctvom ktorej sa rozkrýva identita Slovákov a slovenskej krajiny. Herecký kolektív martinského divadla, jeden z najzohratejších a plný osobitých individualít, rozohráva tému ako stavebný proces. Inscenácia získala na festivale Nová dráma cenu Grand Prix a Cenu bratislavského diváka.
9. 9. o 21:00 I Dom kultúry v Námestove I Koncert Tona S. kapelou
Anton Suchota, známy pod umeleckým menom Tono S. slovenský raper, v súčasnosti pôsobiaci ako sólo umelec alebo člen projektu Ultrazvuk, ktorý tvorí s rapperom Vecom a jedna tretina zoskupenia GR TEAM. Je známy svojim typickým vtipným nádychom rapovania a aj tým, že ako jeden z jeden z mála raperov nepoužíva vo svojich textoch vulgarizmy.
10. 9. od 13:00 - 19:00 I Dom kultúry v Námestove I Lokálny Dizajn market
Opät sa na jednom mieste stretne to najlepšie, čo vzniká na Orave.
Príďte podporiť lokálnych tvorcov, ktorý svoju vášeň premieňajú na hodnotné dizajnové výrobky.
V rámci festivalového dizajn:NO sa môžete tešíť na výber pätnástich značiek, ktoré prídu odprezentovať svoju autorskú tvorbu.
Predajcov/predajkyne budeme postupne predstavovať v našej udalosti a sociálnych sieťach, sledujte nás aby vám nič neuniklo!
Okrem dizajnového marketu sa môžete tešiť na hudobný doprovod a bohatý sprievodný program.
Instagramový profil: https://www.instagram.com/dizajn_no/
Tešíme sa na Vašu účasť!
10. 9. o 15:30 I Mestská knižnica v Námestove I Divadelné predstavenie pre deti (vhodné pre deti od 3 rokov)
Predstavenie O čertovi Kolofónovi je potešením pre malých aj veľkých divákov. Mix čertovských rozprávok, ľudových rozprávok, popkultúry, divokého západu a romantických komédií je receptom na neopakovateľnú zábavu v spoločnosti klasických marionetových bábok. Hlavný hrdina čert Kolofón to má náročné, život nie je len v pekle z kotla vylizovať a jeho príbeh oneskoreného dospievania začína, keď ho pošle Lucifer na zem, aby priniesol aspoň dve neposlušné deti. Dej dostane spád, keď Kolofón stretne hyperaktívne deti fičiace si na biostrave Janka a Marienku, ktorí sa rozhodnú, že z neho spravia poriadneho čerta. Hra poteší dynamickými gagmi tých najmenších, a množstvom vtipov a narážok aj ich rodičov.
Účinkujú: Peter Gärtner; hudobný sprievod: Radovan Hrbek
10. 9. o 18:00 I Slanický ostrov umenia I Divadelné predstavenie súboru dNO
GENIUS LOCI N/A z dielne nezávislého divadla dNO z Námestova vypovedá o vzťahu domova a identity, ich strate a vykorenení. Divadlo dNO prezentuje tému v autorskom, nekonvenčnom, site-specific projekte. To znamená, že inscenácia vzniká na mieru konkrétneho miesta, v ktorom sa odohráva.
Pripravte sa na čarovné putovanie v krásnom prostredí Slanického ostrova umenia a objavovanie tajomných zákutí tohto miesta i našej histórie. Inscenácia využíva prvky imerzívneho a participatívneho divadla, v rámci ktorého diváci spolupracujú s hercami v nedivadelnom priestore a ponúka tým jedinečný divadelný zážitok. Cieľom procesu je precízne naštudovanie a prezentovanie lokálnej, ale zároveň nadčasovej a globálnej témy (hrozby) straty domova a identity, či už v dôsledku živelnej katastrofy, vojny alebo civilizačného zásahu.
10.9.2023 o 14:00 I Mestská knižnica Námestovo I Animovaný bábkový film pre deti režiséra Martina Smatanu.
Šarkan sa zaoberá otázkou smrti vo vzťahu medzi malým chlapcom a jeho dedkom. Robí to jednoduchým, metaforickým a symbolickým spôsobom.Vysvetľuje, že nikto z nás tu nie je naveky a že všetky živé bytosti musia zomrieť. Snaží sa tiež ukázať, že smrť neznamená koniec našej cesty.Malý chlapec navštevuje svojho starého dedka na vidieku a chodia púšťať spolu šarkana. Obidve postavičky sú vyrobené z vrstiev, ktoré symbolizujú ich vek.Chlapec má veľa vrstiev, je perspektívny, pretože má celý život pred sebou. Na druhej strane dedko už stratil väčšinu svojich vrstiev a zostalo už len málo. S pribúdajúcim vekom je tenší a na konci života je tenký ako list papiera. Jedného dňa ho vietor jemne odfúkne a vezme ho až k oblohe …
Film Šarkan je plný čarovných obrazov s bohatou štruktúrou, ktoré rozprávajú príbeh o spomínaní na tých, čo už nie sú medzi nami..