24. august – 30 september

Výstava Príbehy 20. Storočia

Veľkorozmerná výstava nainštalovaná priamo na Námestí P. O. H. v Námestove

Expozícia zachytáva formou krátkych citátov príbehy ľudí, ktorí sa stali hrdinami našej pamäti národa počas oboch totalitných režimov. Na štyroch panelových vežiach sa okoloidúci môžu zoznámiť s príbehmi pätnástich ľudí, ktorí zažili totalitu na vlastnej koži.

Putovná výstava Príbehy 20. storočia predstavuje príbehy 15 hrdinov, ktorí zažili na vlastnej koži obe totality – nacistickú aj komunistickú. Prvá verzia výstavy putovala slovenskými mestami v rokoch 2015-2018 a vyslúžila si pozornosť (nielen) trestným oznámením Mariána Kotlebu za „propagáciu sionizmu“. Keďže pôvodná výstava podľahla vplyvom počasia a niektoré jej časti boli ukradnuté, Post Bellum sa rozhodlo dôkladne ju aktualizovať dizajnovo aj obsahovo. Príbehy pätnástich hrdinov na veľkoplošných transparentoch umiestnených na štyroch vežiach mohla verejnosť v roku 2019 vidieť od apríla. V roku 2020 jej putovanie pokračovalo v Leviciach, Rimavskej Sobote, Trstenej, Revúcej, Pezinku, Šali a aj v Námestove.

streda 9. september 2020

Ostrým nožom - projekcia filmu

20:00 - 21:30 Ostrým nožom - projekcia filmu, amfiteáter Námestovo

Príbeh otca, ktorému zavraždia syna. Z útoku sú obvinení štyria páchatelia, pre chybné rozhodnutie sudkyne sa však dostanú na slobodu.

Ľudovítovi zavraždili neonacisti jediného syna. Kvôli nefunkčnému súdnemu systému sú však tí istí páchatelia prepustení na slobodu a Ľudo sa všetkými silami snaží dosiahnuť ich opätovné zadržanie. Bojuje s apatickou políciou, oportunistickou sudkyňou, ale aj s faktom, že svojho syna dostatočne nepoznal a nebol mu oporou. Čím viac sa sám viní za jeho smrť, tým viac sa rozpadá jeho vzťah s manželkou Zuzanou a dcérou Jankou. A tým úpornejšie sa snaží sám zasahovať do vyšetrovania. Keď sa však dozvie, že za synovou smrťou nestál náhodný útok extrémistov, ale organizovaná zločinecká skupina, uvedomuje si, že stojí proti nepriateľovi nad svoje sily. Pokúsi sa zachrániť aspoň to, čo mu ešte ostalo - vlastnú rodinu.

Tento titul uvádzame zámerne v Pamätný deň obetí holokaustu a rasového násilia.Réžia: Teodor Kuhn

Scenár: Teodor Kuhn, Jakub Medvecký

Kamera: Denisa Buranová

Hrajú: Roman Luknár, Ela Lehotská, Miroslav Krobot, Marián Mitaš, Dávid Hartl

Trailer

štvrtok 10. september 2020

Nech je svetlo - projekcia filmu

20:00 - 21:30 Nech je svetlo - projekcia filmu, amfiteáter Námestovo

Téma bežného človeka, ktorý sa svojou nevedomou čiastočkou podieľa na masovej xenofóbnej duši, keď je s následkami nenávisti konfrontovný natvrdo cez udalosti v najbližšej rodine.

Milan (40) má tri deti a aby zabezpečil svoju rodinu, chodí pracovať do Nemecka. Počas návštevy doma cez Vianoce zistí, že jeho najstarší syn Adam je členom polovojenskej mládežníckej skupiny. Chlapec je zapletený do šikanovania a usmrtenia spolužiaka. Otec sa rozhoduje, čo by mal spraviť. Spolu s manželkou Zuzkou pri tom začnú zisťovať skutočnú pravdu o svojom synovi, o svojej rodine, o sebe samých a aj o spoločenstve okolo seba.


Réžia: Marko Škop | Scenár: Marko Škop

Strih: František Krähenbiel | Kamera: Ján Meliš

Zvuk: Jan Čeněk | Hudba: Oskar Rózsa, David Solař

Hrajú: Milan Ondrík, František Beleš, Zuzana Konečná, Ľubomír Paulovič, Katarína Kormaňáková, Maximilián Dušanič, Daniel Fischer, Csongor Kassai, Anikó Vargová

Trailer

piatok 11. september 2020

Divadlo | Diskusia | Inscenované čítanie

09:00 Organizované divadelné predstavenie a diskusia pre školy


19.00 – 21.00 hod. Kostol sv. Šimona a Júdu, Námestovo

Diskusia, koncert zboru Technik
Ľubomír Morbacher, historik, Living Memory
Martin Slávik, historik, Living Memory
Mária Planietová, Emília Jurčíková, Marek Reguly
Karol Kurtulík - OZ Pamätaj, Židovský cintorín v Námestove
Dagmar Mozolová, autorka relácie Encyklopédia spravodlivých, RTVS


21.00 – 22.30 hod. Katolícky dom, Námestovo

Kotleba. Odkiaľ prišiel a ako je možné, že sedí v parlamente

Inscenované čítanie pasáží z knihy Kotleba od slovenského novinára Daniela Vraždu v podaní pätice mladých hercov, členov nezávislého zoskupenia 123H/Šerosvit. Príbeh zachytáva dôležité udalosti v živote predsedu kontroverznej politickej strany ĽSNS Mariana Kotlebu a mapuje základné premeny radikálnych pravicových politických prúdov na Slovensku. Súčasťou programu je diskusia po predstavení.

Herci: Michal Spielmann, Kristína Kanátová, Bronislava Kováčiková, Filip Šebesta, Ján Janča

Koncept: Ľubo Bukový

Vstupenky tu

sobota 12. september 2020

Tiso, Divadlo Aréna

18:30 – 20.30 hod. Tiso, Divadlo Aréna

Kostol Povýšenia svätého Kríža, Slanický ostrov umenia

Monológ muža, ktorý je považovaný za najtragickejšiu a najkontroverznejšiu postavu slovenských dejín. Spoveď jediného prezidenta satelitného Slovenského štátu v podaní Mariána Labudu ml. Dr. Jozef Tiso bol nesporne najtragickejšou postavou slovenských dejín. Kresťan a katolícky kňaz, ktorý zasvätil svoj život viere, ideálu, službe národu a neskôr slovenskej štátnosti. V mene svojho ideálu sa spojil s fašistami, nechal okradnúť 72 000 slovenských židov, zbaviť ich občianskych a ľudských práv a deportovať za hranice. Väčšina z nich bola zavraždená v koncentračných táboroch. Pred národným súdom, ktorý ho odsúdil na trest smrti, odmietol zodpovednosť, necítil vinu a neprejavil ľútosť.

Monodráma Tiso, premiérovaná 14. apríla 2005, otvorila sériu pôvodných slovenských hier Divadla Aréna so spoločensko-politickým obsahom pod názvom Občiansky cyklus, medzi ktoré sa neskôr zaradili tituly Dr. Gustáv Husák, Komunizmus, Kukura, Kapitál a Holokaust. Pôvodná inscenácia Tiso bola ocenená štyrmi cenami Dosky 2005: stala sa najlepšou inscenáciou sezóny 2004-2005, tvorivý tím okolo režiséra Rastislava Balleka a Martina Kubrana bol ocenený ako objav sezóny, Marián Labuda st. získal cenu za najlepší mužský herecký výkon a Peter Groll za najlepšiu scénickú hudbu.

V roku 2017 ožíva inscenácia Tiso v pôvodnej scéne a kostýmoch, v originálnom naštudovaní režiséra Balleka s novým hlavným predstaviteľom – Mariánom Labudom mladším.

Vstupenky tu

nedeľa 13. september 2020

Judenrein

Judenrein 17:00 – 18:30 hod. miesto bývalej synagógy, Hviezdoslavovo námestie, pred budovou Prima Banky, Námestovo

Inscenovaný pochod dobovým Námestovom inšpirovaný skutočnými príbehmi a udalosťami druhej svetovej vojny.

Po vzniku slovenského štátu v marci 1939 mala židovská náboženská obec v Námestove asi 120 členov, krátko po vojne ...

Námet, scenár, réžia a účinkujúci: DNO: skupina nezávislých tvorcov z Oravy, ktorí pracujú napredstavovaní a komentovaní spoločenských situácii - súčasných, minulých i budúcich.

Vstupné 5 € v predaji na mieste pred začiatkom predstavenia.